Slovníček pojmů

CNG

CNG (anglicky Compressed Natural Gas) je stlačený zemní plyn. Je používán jako palivo pro pohon motorových vozidel a je považován za relativně čistější alternativu k benzínu a motorové naftě.

Přestavba motorů na CNG z dieselových motorů (ze vznětových na zážehové) snižuje emise na úroveň normy Euro 5 bez nutnosti dodatečného čištění výfukových plynů s výjimkou nespálených uhlovodíků, jejichž obsah naopak naroste a bývá proto pro takové motory legislativně omezen. Cena paliva je o něco nižší než cena nafty, proto je provoz na CNG ekonomicky výhodnější. Měrná jednotka CNG na plnicích stanicích je kilogram. 1 kg CNG odpovídá cca 1,5 l benzínu a cca 1,3 l motorové nafty. Při přepočtu na stejné jednotky (převod 1kg CNG na cca 1,5 l benzínu) je CNG zatím nejlevnějším palivem. V Česku je CNG zatím nezatíženo spotřební daní a vozidla a celé flotily s pohonem na CNG mohou uplatňovat osvobození od silniční daně.

Přestavby na CNG neprovádíme. Soustřeďujeme se pouze na přestavby vozidel na LPG.

FlashLube

Nedostatek ventilového maziva v palivu spolu s vyšší spalovací teplotou LPG může vyústit v předčasné poškození motorových ventilů, jehož hlavním problémem je tzv „zaklepání ventilů“ a opotřebení ventilových sedel. Následkem toho musí být hlava válců opravena nebo vyměněna. I vytvrzené ventily a ventilová sedla jsou náchylná k selhání kvůli korozi a narušení, když se jezdí na plyn (LPG, propan-butan). Nehledě na postupné ztráty výkonu, zvýšení spotřeby paliva a výfukových emisí je oprava hlavy válců obvykle velký výdaj, který se navýší, pokud ventil poškodí píst nebo blok válců.

Riziko předčasného poškození ventilů můžete výrazně snížit použitím mazacího aditiva Flashlube Valve Saver Fluid (Flashlube aditivní mazivo chránící ventily). Toto aditivní mazivo v plynu nahrazuje chybějící olovo. Flashlube Valve Saver Fluid je koncentrovaná přísada (náhražka olova), která minimalizuje opotřebovávání ventilových sedel zážehového motoru.

Toto mazivo je vstřikováno do motoru za použití automatické mazací soupravy Automatic Lubrication Kit nebo elektronické mazací soupravy Electronic Valve Saver Kit.

1 litr aditiva vystačí na ujetí přibližně 15 tisíc km.

Podrobnější informace naleznete na stránkách výrobce FlashLube.

LPG

LPG (z angličtiny Liquefied Petroleum Gas) neboli zkapalněný ropný plyn je směs uhlovodíkových plynů používaná jako palivo do spalovacích spotřebičů a vozidel. Jde o novodobější označení pro směs topného plynu, známou jako propan-butan. Používá se jako palivo pro vaření, vytápění i osvětlování, dále také jako palivo pro zážehové motory. LPG se také s úspěchem používá jako alternativní pohon pro automobily se zážehovými motory. Jeho velkou výhodou je poloviční cena u čerpacích stanic oproti benzínu (LPG nebývá zatížen vysokou spotřební daní) a šetrnost k životnímu prostředí.

Za vozidla přestavěná na LPG se neplatí silniční daň.

Ceník přestaveb na LPG naleznete zde.

Revize LPG

Každý rok nebo po ujetí 10.000 km (20.000 km) je potřeba provést revizi plynového zařízení (interval udává výrobce LPG zařízení). Kontroluje se zejména těsnost a pevnost spojů plynového vedení. O výsledku kontrol je vystaven Protokol a kontrola je zaznamenána do dokladů vozidla.

Run-flat pneumatiky

Speciální konstrukce pneumatik, spočívající v zesílené bočnici, vám umožní s těmito pneumatikami i jízdu s defektem. S takto poškozenou pneumatikou můžete jet až do vzdálenosti 80 km a to rychlostí max. 80 km/h. Poškozenou run-flat pneumatiku je třeba vyměnit, její oprava není možná. Lze montovat pouze na vozy s kontrolou tlaku v pneumatikách, v opačném případě byste nemuseli poznat, že máte defekt.

Toroidní nádrž

Jedná se o speciálně tvarovanou kulatou nádrž, která se montuje na místo rezervního kola v automobilu. Nezabírá tak cenné místo v zavazadlovém prostoru. Rezervní kolo lze umístit v zavazadlovém prostoru flexibilně nebo jej nahradit tzv. opravovací sadou nebo použitím run-flat pneumatik (dle typu vozidla).

Všechna práva vyhrazena (c) Auto S.V.A. spol. s r.o. | Soběhrdy 9, Benešov u Prahy | Telefon 317 795 826 | Mobil 602 735 076
IČ: 25130919 | DIČ: CZ25130919 | Firma je zapsána v OR vedeném Krajským obchodním soudem v Praze, oddíl C, vložka 52264.
Auto S.V.A. spol. s r.o. | Soběhrdy 9, Benešov u Prahy | Telefon 317 795 826 | Mobil 602 735 076